اجزای تشکیل دهنده الکتروموتور

اجزای تشکیل دهنده الکتروموتور

اجزای تشکیل دهنده الکتروموتور

الکتروموتور درواقع یک ماشین است که وظیفه آن تبدیل انرژی الکتریسیته به انرژی مکانیکی است و در زندگی امروزه بشر به‌ وسیله ای تبدیل‌شده که هر جا سخن از حرکت و نیاز به حرکت باشد مطمئناً الکتروموتور نیز وجود دارد نام دیگر الکتروموتور، موتور الکتریکی است که در زمینه‌های مختلف صنعتی و مصارف شخصی عمومی کاربردهای فراوانی دارد.

الکتروموتورها  در زندگی امروزه بشر به‌وسیله ای تبدیل‌شده است که تقریباً عضو جدایی‌ناپذیر از زندگی بشریت است و قابلیت کلی هرکجا که نیاز به حرکت و نیروی برای حرکت باشد سخنی از الکتروموتور یا همان موتور الکتریکی به وجود می‌آید.

اجزای تشکیل دهنده الکتروموتور عبارتند از :

1- براکت جلو

2-شفت

3-خار

4-روتور

5-بلبرینگ

6-استاتور سیم پیچی شده

7-فریم الکتروموتور

8-ترمینال برد

9-درب جعبه ترمینال

10-قطعات گلند

11-واشر فنری پشت بلبرینگ

12-براکت عقب

13-پروانه خنک کاری

14-کاور پروانه

15-خازن دائم

 

هرگونه سوال فنی در این خصوص را با کالای صنعتی سعید در میان بگذارید

 

اجزای تشکیل دهنده الکتروموتور

تقسیم‌بندی الکتروموتور

الکتروموتورها از نظر منبع تغذیه و جریان مصرفی به دودسته اصلی طبقه‌بندی می‌شوند.

الکتروموتور با جریان مستقیم که به آن‌ها Direct Current نیز می‌گویند و دسته دوم الکتروموتور با جریان متناوب که به آن‌ها Alternative Current نیز می‌گویند.

الکتروموتور از نوع جریان مستقیم در خود یک آرمیچر دارد که جنس این آرمیچر از آهنربای الکتریکی است همچنین در این الکتروموتور یک سوئیچ گردشی وجود دارد که وظیفه آن این است که جریان الکتریکی را در هر سیکل مشخص دو بار برعکس کند و درنتیجه آن را به الکتریکی تبدیل کند که نام دیگر این وسیله کموتاتور نیز است.

گشتاور ترمزی تأثیر مستقیم بر روی سرعت چرخش الکتروموتور جریان مستقیم دارد و یا به‌عبارت‌دیگر نمی‌توانیم بگوییم که گشتاور جریان واردشده به الکتروموتور با ولتاژ واردشده به الکتروموتور رابطه مستقیم دارد.

الکتروموتورهای جریان مستقیم خود نیز دارای انواع متفاوتی می‌باشند که از مهم‌ترین آن‌ها می‌توان به الکتروموتور مستقیم شانت،

الکتروموتور مستقیم مرکب، الکتروموتور مستقیم سری اشاره نمود که خود الکتروموتور مرکب نیز دارای دو تقسیم‌بندی است که نام آن‌ها الکتروموتور کمپوند اضافی و الکتروموتور کمپوند نقصانی می‌باشد.

متداول‌ترین الکتروموتور مورداستفاده در صنایع مختلف و مصارف شخصی و عمومی الکتروموتورهای القایی که دارای جریان متناوب می‌باشند هستند.

 

تهیه شده توسط اکامارکتینگ

اشتراك گذاری نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.